آرشیو مطالب
مدرسه نو
خبرنامه داخلی مجمع خیرین مدرسه ساز کاشان

دانلود نسخه PDF دی ماه 1393
دانلود نسخه PDF فروردین ماه 1394
مقالات و کتاب ها
سخن روز

 جهت مراجعه به کانال مجمع خیرین مدرسه ساز به آدرس ذیل مراجعه نمایید

https://telegram.me/mkhmk1384

 

قرآن برخی از کرامت های اخلاقی را در آیات زیربه ما آموزش داده است:

الف) کرامت بخشیدن به "یتیمان"، با دست مهر و لطف بر سر آنها

فجر۱۷- كَلَّا ۖ بَلْ لَا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ وَلَا تَحَاضُّونَ عَلَىٰ طَعَامِ الْمِسْكِينِ

ب) مسکن نیکو و مناسب برای بی پناهان فراهم کردن

یوسف۲۱- وَقَالَ الَّذِي اشْتَرَاهُ مِنْ مِصْرَ لِامْرَأَتِهِ أَكْرِمِي مَثْوَاهُ ...

ج) پرهیز از درشتگوئی وگفتار مودب ونیکو با والدین داشتن

اسراء ۲۳- فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا

د) برخورد کریمانه با لغو و لاطائلات

فرقان ۷۲- وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

 ه) کسب تقوا برای رسیدن به مقام کرامت 

حجرات۱۳- يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ

 

 

 

زندگینامه خیر گرانقدر آقای سید مهدی کاشانچی

news1

ایشان در سال ۱۲۹۱ در خانواده ای مذهبی در کاشان بدنیا امد . پدر ایشان آقا میر علینقی در صنف گیوه فروشی از بزرگان شهر و بازار کاشان بود که قبل از تدوین شناسنامه به آقا علینقی گیوه فروش معروف و مشهور عام بود و ابلاغ فامیلی کاشانچی از جانب مامورین شناسنامه بدلیل سرشناسی ایشان در سطح شهر بود.حاج سید مهدی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ملی گوهر مراد به مدیریت اقا سید محمد یوسف رضوی گذراند و موفق به اخذ گواهینامه ششم ابتدایی زمان خود شد .
بگفته خودشان در اوج جوانی با سرمایه سی شاهی(یک ریال و نیم) وارد کسب و کار در بازار شدند.
زمانی که به خدمت سربازی اعزام شد با پشتکار و فعالیتی که از خود نشان داد سرامد گروهان بود.پس از اتمام خدمت مقدس سربازی مجددا به ادامه کسب مشغول و در این سالها ابتدا پدر گرامی خود و سپس مادر را به فاصله ۶ ماه از دست میدهد و چون هنوز در خانه پدری یک خواهر و یک برادر کوچکتر از خود داشتند سرپرستی آنها را برعهده میگیرد و بدین مناسبت تا پس از ازدواج خواهر و برادر خود و به سامان رسانیدن آنها ازدواج خود را به تاخیر میاندازد .
بالاخره در سی و چهار سالگی با دختر یکی از خانواده های محترم شهر ازدواج و از حاصل آن سه پسر و سه دختر برای ایشان مانده 
در طول سالهای پس از ازدواج زندگی مشترکشان بافراز و نشیب های فراوانی روبرو بوده که در این میان مجال نمیگنجد .
ایشان علاوه بر فعالیت شغلی که بمرور زمان از گیوه فروشی به فروش کفش های لاستیکی و پلاستیکی و سپس به فروش شبروجات تبدیل گردید .
سالها به عنوان خدمه و مدیر گروه های حجاج بیت الله الحرام مشغول بودند که بگفته خودشان جمع سفر های ایشان به مکه معظمه به پنجاه سفر بالغ میگردد.
در یکی از این سفرها خواهر گرامی ایشان بنام زهرا همسر آقای حسین کیانی در مکه پس از انجام فریضه حج در همان شهر وفات نمود و در قبرستان ابوطالب مکه مدفون گردید . همسر ایشان قطعه زمینی را که اکنون این آموزشگاه در آن بنا گردیده به نام همسرش یعنی زهرا کاشانچی  وقف مدرسه سازی نمودند. حاج سید مهدی کاشانچی با انکه چندان تمکن مالی نداشته با تشویق اولیا زمان در جهاد مدرسه سازی آقای هادی زاده ابتدا با پرداخت هزینه ساخت یک مدرسه ۶ کلاسه موافقت و پس از شروع با اسرار و تشویق گروه جهاد مدرسه سازی نهایتا با ساخت انچه که در حال حاضر بهره برداری میشود رضایت میدهد .
ناگفته نماند تحمل پرداخت هزینه این مدرسه نهایتا سنگین بود بطوریکه برای پرداخت هزینه های نهایی مجبور به گرفتن وام از بانک گردید تا اینکه به حول قوه الهی این بنا به پایان رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت .
برای روح پر فتوت اقای حاج حسین کیانی و همسر مکرمه ایشان خانم زهرا سادات کاشانچی و روح مرحوم حاج سید مهدی کاشانچی علو درجات را از خدای بزرگ مسئلت می‌نماییم.
مجمع خیرین مدرسه ساز کاشان

دسته بندی : زندگینامه خیرین
برچسب ها :

۶ تیر ۱۳۹۷
0 نظر 1227 بازدید نسخه چاپی ارسال به دیگران


نظر بدهید